*

X

Dolomitové jeskyně

V nadmořské výšce 578 m n. m. se rozprostírají jedny z mála přístupných a největších dolomitových jeskyní v Čechách. Bozkovské krasové dolomitové jeskyně u Semil jsou pozoruhodné především díky největšímu podzemnímu jezeru v Čechách a originální výzdobě stěn a stropů. Chodby a dutiny tvoří podzemní labyrint, uložený poměrně mělce pod zemským povrchem. Charakteristickou, a ve zpřístupněných jeskyních ojedinělou výzdobou, jsou bohaté křemenné římsy a lišty, vystupující ze stěn a stropů. Některé dutiny jsou vyplněny i krápníkovou výzdobou, kterou tvoří vedle klasických útvarů i zajímavé excentrické krápníčky.

Atraktivním zpestřením návštěvního okruhu jsou podzemní jezírka s průzračnou modrozelenou vodou. V Listopadové jeskyni se nachází přírodním unikát „Jezerní dóm“ - největší podzemní jezero v ČR. Při prohlídce průvodci zhasnou a vy můžete vychutnat jeho tichou krásu. Překrásnou výzdobou vyniká jeskyně „Překvapení“. Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi na severu Čech. Dva původně oddělené jeskynní systémy měří 1 040 metrů, zpřístupněno je 350 metrů. Prohlídka trvá 45 minut. Jeskyně byly objeveny r. 1947 při těžbě dolomitu. V 50. letech zde byly zahájeny průzkumné práce, v roce 1969 zpřístupněny. Před tím však musely být sníženy hladiny podzemních jezer o více než 5 metrů. Další se nalézají u Poniklé a ještě na několika místech Krkonoš, ale přístupné jsou pouze speleologům.

Otevřeno od úterý do neděle, duben - červen a září a říjen: od 8 do 16 hodin,červenec a srpen: od 7 do 19 hodin.

On-line rezervační systém

Pokoj 1
×

TOP
Apartmán Stará Škola v Vysokém nad Jizerou hodnocení