Zomer activiteiten
Trampoline voor de kinderhoek in de weide bij het appartement Stará škola
CYKLOTURISTIKA
- Cyklo server
- Cesta Česko - Polského přátelství - Špindlerův mlýn - Harrachov
- Cesta k pramenu Labe
- Krakonošova cesta
- Letní turistická trasa Liška
Okolí Apartmánu Stará škola je rájem pro cyklisty, můžete si vybrat z cyklotras Jizerských hor nebo se vydat do strmějších kopců Krkonoš. Zde je několik našich tipů pro výlety na kole.
Na kole do Kraje zapadlých vlastencu
Průjezd Krajem Zapadlých vlastenců je velice atraktivní pro milovníky muzeí a krkonošské historie. Na trase je muzeum – památník v Pasekách nad Jizerou, ve Vysokém, v Poniklé a v cíli Krkonošské muzeum Správy Krnapu v Jilemnici. Navrhujeme dvě možnosti začátků tras. Trasa 3a měří asi 41 km a začíná v Kořenově u nádraží. Využívá cyklotrasu č. 22. Pod Pasekami nad Jizerou přechází na cyklotrasu č. 4170 a po ní vede většinou po silničkách do Vysokého nad Jizerou. Nové značení umožňuje i alternativu 3b dlouhou asi 36 km, která začíná na náměstí v Rokytnici nad Jizerou. Nejprve vystoupáte po cyklotrase č. 22 nad město Zimní stranou. Nahoře přejedete na cyklotrasu č. 4174, po ní přes Stráž sjedete do Jablonce nad Jizerou a přes Tříč zase vyjedete do Vysokého nad Jizerou. Z náměstí budete pokračovat po cyklotrase č. 4295. Po ní začnete sjíždět do údolí Jizery. Trasa, ale ze silnice odbočuje vpravo a po náročnější lesní cestě vede do osady Jilm. Stále po cyklotrase č. 4295 sjedete k Jizeře, přejedete hlavní silnici a obcí Poniklá, začnete opět stoupat. Za Jestřabím dorazíte na hlavní cyklotrasu č. 22, po které delším sjezdem dojedete po silnici do Hrabačova a po překročení křižovatky dorazíte až do centra města Jilemnice. Na kole do Kraje zapadlých vlastenců
Panorama Tour Západ
Středně těžká (horské kolo) Harrachov Nádraží ČSAD - Jilemnice Nádraží ČSAD Harrachov - Dvoračky - Rezek - Roudnice - Jilemnice Nejvyšší bod: Dvoračky 1140 m n. m. Povrch: asfaltované cesty, lesní cesty, silnice Charakteristika: Středně těžká MTB-trasa v západní části Krkonoš. Na této trase mezi známými městy Harrachov a Jilemnice je mnoho míst s krásným výhledem na panorama západních Krkonoš. Trasa má jedno dlouhé stoupání a jeden krátký technicky náročný sjezd od boudy Dvoračka (cca. 15% sklon) na měkkém povrchu. Popis: Start je v Harrachově, centru skokanského lyžování v Krkonoších. Z centra vede trasa směrem na západ a dále po hlavní silnici směrem na Jilemnici. Odsud pokračuje trasa č. 4 s náročným stoupáním na Čertovu horu. Z vrcholu a dále na cestě k boudě Dvoračky se naskýtá krásný výhled na západní část hor. Od boudy Dvoračka začíná dlouhý sjezd až do Jilemnice. První úsek (cca. 500 m) je technicky velmi náročný. Silný sklon na měkkém povrchu s hlubokými žlábky vyžaduje mnoho od kola i od samotného cyklisty. Kdo tento úsek zvládne, pokračuje pohodlně směrem na Rezek a dále do Jilemnice. Varianta: Lehká varianta používá lanovku na Čertovu horu. 300 m výškového rozdílu vám ušetří síly. Celková trasa je potom asi o 6,1 km kratší a je pro každého zvládnutelná.
Délka: 33.7 km
Převýšení: 825 m
Maximální výška: 1140 m
Minimální výška: 464 m
Sjezd do Kraje zapadlých vlastenců
Harrachov (680 m n. m.), Čertova hora (1020 m. n. m.), Na Kamlu, Janov, Na Mýtě, Havírna, Paseky nad Jizerou, Makov, Zadní Blansko, Přední Blansko, Jablonec nad Jizerou (450 m. n. m.) = 19 km.
Jilemnickem křížem krážem
Cykloturistický okruh kolem Jilemnice, který jsme označili jako okruh č. 5, měří asi 25 km. Začíná v Jilemnici na rozcestí U Labutě, kam vás z náměstí dovede cyklotrasa č. 22 směr Rokytnice nad Jizerou. Začnete po zelené cyklotrase výjezdem na Kozinec s výhledy na Krkonoše. Po zelené dojedete k rozcestníku pod Kozincem, kde přejedete na modrou a mezi poli a lesem přes Roztoky u Jilemnice a Martinice dojedete do Horní Branné. Zde přejdete na zelenou, která vede kousek v souběhu s cyklotrasou č. 22, po které můžete dojet po silnici do Jilemnice a okruh si zkrátit. Pokud okruh č. 5 budete absolvovat celý, držte se zelené. Okruh obsahuje hodně nezpevněných úseků, ale dá se projet i na trekovém kole.
Do Bozkovských jeskyní a na Horní Pojizeří
Z Jilemnice doporučujeme cykloturistům vyjížďku po husté síti značených cykloturistických tras na Horním Pojizeří. Je to kraj krásných dalekých rozhledů a hlubokých údolí. Základní varianta okruhu č. 4 měří asi 65 km. Lze ho absolvovat na trekovém kole. Počítejte s častým stoupáním i dlouhými sjezdy. Navrhujeme i obměny základní trasy. Pokud zvolíte z Jilemnice k Peřimovskému mostu terénní variantu 4a a dojedete okruh jako základní č. 4 ujedete asi 61 km a pokud zvolíte z Bozkova ještě variantu 4b, zkrátíte si trasu o 4 km. Zvolit můžete variantu č. 4 na jilemnickém náměstí a vydat se po cyklotrase č. 4171, z které odbočíte vpravo v Mříčné na cyklotrasu č. 4173. Milovníci náročnějších terénů mohou zvolit variantu 4a, použít pásově značenou zelenou cyklotrasu, která začíná na rozcestí U Labutě a vede kolem vyhlídky na Kozinci. K Peřimovskému mostu na cyklotrasu č. 4173 pojedete po modré cyklotrase. Od Peřimovského mostu vede okruh č. 4 po cyklotrase č. 4173 přes Dolní Sytovou, Roprachtice a Helkovice do Roztok u Semil, kde obdivovatele technických památek zaujme přístupný potoční mlýn. Z Roztok u Semil vás cyklotrasa č. 4173 dovede před Jesenný na křižovatku U Babety, kde odbočíte vlevo na cyklotrasu č. 4174 a dorazíte do Bozkova k parkovišti. Slouží návštěvníkům známých dolomitových jeskyní. V Bozkově můžete navštívit i kostelní věž, která je přístupná jako rozhledna. Z Bozkova můžete zvolit trasu č. 4b a pokračovat po cyklotrase č. 4174 přes Příkrý a Benešov u Semil do Loukova, kde pojedete kolem zajímavého Muzea techniky až na křižovatku s cyklotrasou č. 4175 nad Valdicemi. Jinak můžete jet základní okruh č. 4 a použít cyklotrasu č. 4174 jen do Podbozkova, přejet na cyklotrasu č. 4170 a kolem Sejkorské kapličky přes Bítouchov za výhledů do údolí Jizery dojet do Semil. Ze Semil použijte cyklotrasu č. 4175, která vás dovede přes Čikvásky, kde rád maloval Vladimír Komárek, také na křižovatku nad Valdice. Odtud okruh č. 4 pokračujte po cyklotrase č. 4175 přes Kundratice na křižovatku s cyklotrasou č. 4171. Po ní se dáte vlevo a za krásných pohledů na panorama západních Krkonoš dorazíte přes Mříčnou zpět do Jilemnice. Doporučený cykloturistický výlet lze krátit, když využijete novou linku turistických autobusů Jilemnice – Semily – Kozákov.
Přírodní krásy Jizerských hor II. (22,2 km)
Jizerka, Mořina – U Bunkru (1,6 km) – /Promenádní cesta/ – Smědava (8,2 km) – /Štolpišská silnice/ – Pod Jizerou (9,7 km) – Na Knajpě (11,2 km) – /Kasárenská silnice/ – Kůrovec (15,1 km) – Hraniční (15,3 km) – Promenádní (16 km) – /Jizerská silnice/ – Jizerka, odbočka na Předěl (20,7 km) – Panský dům (21,2 km) – Jizerka, parkoviště pod Bukovcem (22,2 km) Další cyklotrasa střední délky pokračuje v poznávání krás přírody. Tentokrát výchozím místem parkoviště pod Bukovcem. Za podívanou stojí v prvé řadě čedičová hora Bukovec, hned poté osada Jizerka, dříve známá jako naleziště drahokamů a polodrahokamů. Dále Promenádní cesta s liniemi malých bunkrů (řopíků), kruhový výhled hory Jizery (pro cyklisty nedosažitelný – výstup pouze pro pěší) a tzv. Prales Jizery. U kiosku Na Knajpě k vidění Klečové louky. Po cestě zpět, směrem ze Smědavy na Jizerku, nelze přehlédnout jedny z nejcennějších rašelinných lokalit Jizerských hor, Rašeliniště Jizerky. Kratší, středně těžká trasa vedoucí po silnicích a zpevněných lesních cestách se spoustou zajímavých míst.
Prdek a rozhledna Štěpánka
Trasu můžete zahájit hned z našich apartmánů, nebo dojet autem do Sklenařic k restauraci Mexiko. Dále pokračujeme k Hostinci Na Perlíčku (lidově Na Prdku), který skýtá báječný výhled na panorama našich hor. Vyšlápneme k Rozhledně Štěpánka na hoře Hvězda, kde si vychutnáme další příjemnou zastávku s překrásným výhledem do kraje. Odtud uvidíme západní Krkonoše i polské Jizerky. Pak můžete zajet do Kořenova, nebo se rozhodnout pro jiné variatnty z bohaté nabídky dobře značených cyklotras v tomto okolí. Popis trasy: Apartmán Stará škola / Mexiko - Na Perlíčku – rozhledna Štěpánka – Příchovice – Kořenov.... a zpět...
Cyklostezka Járy Cimrmana aneb "Na kole okolo Liptákova"
Cyklostezka je součástí projektu rozsáhlé sítě nových cyklotras na území obcí Mikroregionu Tanvaldsko, které vedou od Navarova přes Zlatou Olešnici, na Tanvald - Šumburk, Sladkou dírou k Protržené přehradě,mizí na polské hranici Jizerka - Orle a propojují Tanvaldsko s cyklotrasami Českého Ráje, Krkonoš, Jablonecka i Polska. Hlavní páteřní trasa nové sítě byla pojmenována po nedoceněném českém géniovi, protože se podařilo zmapovat jeho putování krajem. Zachycuje jej devět zastavení na trase cyklostezky, která připomínají mistrovo působení v kraji i jeho hrdinské, badatelské, objevitelské, vizionářské a jiné významné skutky:
- 1. most Járy Cimrmana - Jára Cimrman Stavitel
- 2. Místo vize - Jára Cimrman Vizionář
- 3. Hospoda U Labutě - Jára Cimrnan Svědek
- 4. Český Šumburk - Jára Cimrman Pedagog a sportovec
- 5. Pomyslná hranice Liptákova - Jára Cimrman Objevitel
- 6. Marijánky touha - Jára Cimrman Rádce
- 7. Zlá předtucha - Jára Cimrman Prorok
- 8. Pohled do Slezka - Jára Cimrman Světoběžník
- 9.Poslední stopa - Jára Cimrman Na rozhraní
Singletrek pod Smrkem
Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v České republice navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě. Nachází ve frýdlantském výběžku, vine úbočím hory Smrk (1124 m. n.m.), nejvyšší hory české části Jizerských hor. Singltrek pod Smrkem nabízí 55 kilometrů singltrekových stezek, které dohromady s doprovodnými cestami dají až 70 km. Rozmanitost singltrekových stezek nabízí zážitky z jízdy na kole všem cyklistům, nejen zkušeným bajkerům.
Zelená stezka pro všechny
Širší přírodní stezka, která je vhodná i pro začátečníky, menší děti a handicapované. Má zcela mírný sklon bez jakýkoliv překážek. Stezku lze též využívat jako výukovou stezku pro správné zvládnutí kola. Stezka je dost široká na to, aby v případě potřeby mohli cyklisté jet vedle sebe. Pokud na kole teprve začínáte nebo máte děti, které se teprve učí kolo dobře zvládat, neváhejte a vyzkoušejte si jízdu po ní. Projedete se bezpečně po stezce, která vede klidným, krásným lesem a zjistíte, že jízda v terénu je opravdu pro každého. Zelená stezka na Singltreku pod Smrkem začíná u Singltrek centra a je obousměrná. Využívá se též jako spojovací stezka k ostatním sekcím stezek destinace.
Modrý singltrek - lehké singltrekové stezky
Jednostopá stezka vhodná pro začátečníky, děti, rodiny s dětmi a ostatní cyklisty, kteří již mají osvojené ovládání kola, ale doposud neměli zkušenosti s jízdou v terénu. Modrý singltrek si ocení i bajkeři, kteří si chtějí užít odpočinkovou jízdu lesním terénem. Nejsou zde náročná stoupání, či klesání. Stezka se mírně vlní a houpe, je zábavná, ale bezpečná a přehledná.
Modrý singltrek vám přináší zážitky z jízdy na kole v terénu, aniž byste se museli strachovat, jestli takovou stezku zvládnete. Vyzkoušejte modré stezky a objevte úžasný pocit, který jízda v terénu přináší a který byl pro mnoho lidí do nynějška těžko dostupný.
Červený singltrek - středně obtížné singltrekové stezky
Červený singltrek představuje dynamiku jízdy po lesních stezkách. Je vhodný pro bajkery, kteří již mají své kolo pevně v rukou. Jeho obtížnost se pohybuje uprostřed. Zkušení bajkeři si užijí v flow v plné rychlosti. Méně zkušení se příjemně zhoupnou na vlnách a přijdou na chuť radosti z ovládání kola.
Červený singltrek se vlní krajinou, dovolí hrát si s kolem, dovolí jezdcům plynulou, dynamickou jízdu, zlepšuje jízdní dovednosti. Užijte si maximální prožitek z jízdy na kole lesem.
Černý singltrek - náročné singltrekové stezky
Černý singltrek vyžaduje od jezdce jistotu kontroly nad kolem a maximální koncentraci při jízdě. Nepřekvapí nenadálými překážkami nebo skoky, ale bude od Vás vyžadovat pružně reagovat na stopu stezky. Od černého singltreku očekávejte potěšení z fyzicky náročné, energické technické jízdy.
Získat zkušenosti a dovednosti, které Vám dovolí užít si černého singltreku není tak těžké. Nejlepší průpravou je zvládnout červený singltrek. Nemusíte jezdit freeride ani downhill, abyste se dostali ke k zážitkům jako mají adrenalinoví jezdci. Jezděte po singltrekových stezkách.
MAPA TRAS SINGLTREK 1
MAPA TRAS SINGLTREK 2
Kořenov routekaart
Malebná trasa vedoucí pomezím Jizerských hor a Krkonoš.
Délka trasy: 31km (52km)
Popis trasy: Vyrážíme od budovy nádraží ČD v Kořenově vlevo dolů po cyklotrase č. 22. Zprava se objeví modrá cyklotrasa, po které záhy odbočíme vlevo do Martinského údolí. Tam odbočíme vlevo na zelenou cyklotrasu směrem na Jizerku. Touto trasou se podél Jizery a kolem Bukovce dostaneme do osady Jizerka.
- A - kratší trasa vede po trase č. 22 zpět do Horního Polubného, odkud pokračujeme po červené cyklotrase přes Tesařov, Hvězdu (rozhledna Štěpánka) až na křižovatku u hospody Na Perličku, kde se dáme doleva a po zhruba 1 km dorazíme na křižovatku Bosna (výhled). Dáme se vpravo dolů po modré cyklotrase do Pasek nad Jizerou (Krkonošské muzeum - Památník zapadlých vlastenců a barokní kostel sv. Václava). Dále pokračujeme po modré, která končí v Pasekách na křižovatce pod vleky. Zde se dáme doleva po trase č. 4170 a po 300 m dorazíme na křížení s trasou č. 22. Odbočíme doleva a cestou zvanou Planýrka dojedeme podél Jizery k mostu u křižovatky Mýto (odjezd autobusu 16.35). Délka 31 km.
- B - zdatnější cyklisté se vydají z osady Jizerka dále po trase č. 22 směrem na Smědavu až na křížení s červenou cyklotrasou. (Občerstvení na Smědavě je vzdáleno asi 1 km po cyklotrase č. 22). Po červené cyklotrase se dáme doleva a pokračujeme po cestě zvanou Knížecí až na silnici z Jizerky do Horního Polubného. Pokračujeme vpravo dolů již společně s variantou A. Délka 52 km.
PĚŠÍ TURISTICKÉ VÝLETY
VÝLETY V OKOLÍ JABLONCE NAD JIZEROU
Výlet po nejbližším okolí
Délka trasy je 11 km. Turistický výlet. Na trase najdete najdete příjemná zákoutí i místa s vyhlídkou na město Jablonec nad Jizerou. Svoje aktivity si můžete zpestřit návštěvou koupaliště, nebo restaurace. Trasa vede přes: Jablonec nad Jizerou náměstí - kostel sv. Prokopa - kulturní dům - Jizera - Přední Blansko - hasičská zbrojnice - výhled na město - údolí Sklenařického potoka - Jablonec nad Jizerou náměstí.
Vydáme se z náměstí přes železniční přejezd po zelené značce okolo kostela sv Prokopa, kulturního domu a na konci města odbočíme z hlavní silnice vlevo k řece Jizeře.Přejdeme přes ocelový most a vydáme se do svahu. Asi po 200 metrech dojdeme ke křižovatce, kde si povšimneme staré dřevěné hasičské zbrojnice.
Zde odbočíme doleva a pokračujeme do mírného svahu na Přední Blansko. Asi po 500 metrech se nám za pěkného počasí otevře malebný výhled na Jablonec nad Jizerou s masívem Západních Krkonoš v pozadí. Na příští křižovatce cest odbočíme doleva a přes Jarův kopec scházíme k údolí Sklenařického potoka. Okolo dolní stanice Iyžařského vleku a hostince „U Zemánků“, přes silniční most se vrátíme zpět na náměstí. Tento výlet je velmi nenáročný a jistě uspokojí i starší návštěvníky města, případně rodiny s dětmi.
Výlet k vyhlídce na Stráži a přes zimní stranu zpět
Délka trasy je 11 km. Turistický a cykloturistický výlet. Na trase najdete najdete historická místa, místa s vyhlídkou a dalekým rozhledem. Svoje aktivity si můžete zpestřit návštěvou koupaliště, nebo restaurace. Trasa vede přes: Jablonec nad Jizerou - Končiny - vrch Stráž - Zimní strana - Jablonec nad Jizerou.
Z náměstí se vydáme přes železniční přejezd a po červené značce odbočíme doprava. Mineme budovu mateřské školy a dále po červené značce přibližně 2 km stoupáním dojdeme do osady Končiny. Zde mineme několik dřevěných horských chalup, mezi nimiž se vyjímá chalupa se zvoničkou. Místní komunikaci pokračujeme již po rovině a stále sledujeme červenou značku. Mineme křížek mezi dvěma lipami a po 1 km se nám objeví po levé straně horský hotel „Stráž“, postavený Vinohradským Sokolem roku 1933. Po 150 metrech chůze smrkovým lesem odbočíme vlevo do svahu po červené k vyhlídce na Stráži. Stráž je skalní výchoz v nadmořské výšce 778 metrů nad mořem a za příznivého počasí poskytuje nezapomenutelné výhledy na Jizerské hory, Paseky, Rokytnici nad Jizerou, Lysou horu (1344 m n.m.), Kotel (1455 m n.m.) a Zlaté návrší (1411 metrů nad mořem). Cesta na vyhlídku a zpět je dlouhá necelé 2 km, po návratu z vyhlídky pokračujeme z mírného svahu po červené značce severovýchodním směrem. Po 600 metrech odbočíme vlevo na žlutou turistickou značku směrem do údolí. Dojdeme až ke křižovatce s modrou turistickou trasou a pokračujeme vlevo po Zimní straně. Před námi se otvírá údolí Rokytnice nad Jizerou a nepřehlédneme ani vzdálenější obec Paseky nad Jizerou. Po necelých 4 km mírného klesání přijdeme na silnici I.tř.č.14. Odbočíme vlevo a po proudu řeky Jizery nad náspem železniční trati. Odtud dojdeme po 1 km zpět do Jablonce nad Jizerou.
Výlet přes Vysoké nad Jizerou a Sklenařice na Tomášovy vrchy
Délka trasy je 12,5 km. Turistický a cykloturistický výlet. Na trase najdete najdete historická místa, místa s vyhlídkou a dalekým rozhledem. Svoje aktivity si můžete zpestřit návštěvou muzea, koupaliště, nebo restaurace. Trasa vede přes: Jablonec nad Jizerou - Tříčsko - vrch Kamenec - Vysoké nad Jizerou - Šachty - Sklenařice - Tomášovy vrchy - Práškovy skály - Jablonec nad Jizerou.
Z náměstí se vydáme okolo nákupního střediska po červené značce přes řeku Jizeru. U hostince „U Zemánků“ odbočíme na vedlejší silnici vlevo a po 250 m zahneme doprava. Po červené turistické značce stoupáme polní cestou na vrch Kamenec (1,5 km). Leží ve výšce 688 metrů nad mořem. Z Kamence je velmi pěkný rozhled do všech světových stran (jen si to ověřte na snímku z on-line kamery). Na severovýchodě vidíme v popředí Paseky nad Jizerou a na obzoru rozhlednu Štěpánka (959 m n.m.). Na severu vystupuje nad Harrachovem Čertova hora (1021 m n.m.) a dále směrem východním se nám otvírá panorama západních Krkonoš s Lysou horou (1344 m n.m.), Kotlem (1435 m n.m.), Zlatým návrším (1411 m n.m.), Vlčím hřebenem (1140 m n.m.) a Černou skálou (1039 m n.m.). Při pohledu na opačnou stranu uvidíme na západě za dobrého počasí vlevo známou siluetu hradu Trosky a vpravo Ještěd (1012 m n.m.) s TV vysílačem na vrcholu. Dále pokračujeme po červené značce do Vysokého nad Jizerou. Přejdeme silnici a po 1 km vyjdeme kopečkem na Vysocké náměstí. Vysoké nad Jizerou je rodiště rodu Kramářů - českého politika dr.Karla Kramáře (1860 -1937), který zde pro svou ženu, ruskou šlechtičnu, nechal postavit „Kramářovu vilu“ (dnes hotel Větrov) a historika umění Vincence Kramáře (1877 - 1960). Z náměstí odbočíme doprava a stále po červené značce dojdeme do Šachet (1,5 km) na křižovatku s modrou turistickou značkou. Odbočíme vpravo a po 1,5 km klesání se dostaneme po modré značce do Sklenařic. Ve Sklenařicích byly objeveny základy sklářské hutě z 15.století, jedné z vůbec nejstarších u nás. Jsou i rodištěm ruského houslaře Jevgenije Jindřicha Vitáčka (1880 - 1946). Nepřehlédneme hostinec „Mexiko“ a pokračujeme po modré přes nízký hřeben na Tomášovy vrchy (1 km). Zde odbočíme vpravo na žlutou turistickou značku, po 1,5 km mineme Práškovy skály. Odtud se tříkilometrovým sestupem vrátíme zpět do Jablonce nad Jizerou.
Výlet do Pasek a Vysokého nad Jizerou
Délka trasy je 17 km. Turistický a cykloturistický výlet. Na trase najdete najdete historická místa, místa s vyhlídkou a dalekým rozhledem. Svoje aktivity si můžete zpestřit návštěvou muzea, koupaliště, nebo restaurace. Trasa vede přes: Jablonec nad Jizerou - Přední Blansko - Zadní Blansko - Paseky nad Jizerou - Buďárka - Památník zapadlých vlastenců - Bosna - Tomášovy vrchy - Sklenařice - Šachty - Vysoké nad Jizerou - Kramářova vila - Vlastivědné muzeum -Tříč - vrch Kamenec - Jablonec nad Jizerou.
Vydáme se z náměstí přes železniční přejezd po zelené značce okolo kulturního domu a na konci města odbočíme doleva přes řeku Jizeru a pokračujeme krásným údolím do Zadního Blanska. Po 2 km mineme vpravo lávku odbočující přes řeku k Rokytnici nad Jizerou a pokračujeme dál v přímém směru proti proudu řeky. V tomto místě je však důrazně doporučeno při cyklistickém výletu kolo vést pěšky! Nepřehlédneme „Obří hrnce“ kruhové kamenné útvary v řečišti Jizery. Po 1 km dojdeme do Pasek nad Jizerou. Přejdeme silnici a po 0,5 km chůze do svahu západním směrem cestou „Buďárkou“ překřížíme modrou turistickou trasu. Za malou chvíli se nám objeví rázovitý kostelík svatého Václava a Památník zapadlých vlastenců. V Pasekách jsou ještě k vidění zachovalé roubené chalupy, například dům čp.94 „V chalupě“ má ojedinělou ukázku tzv. „dvojité kočičí procházky“ ve štítě. Nedaleko je stará škola a Makovský mlýn. U restaurace „U Houslařů“ zahneme doprava a stále po zelené značce stoupáme 2 km po okraji lesa na Bosnu. Zde zahneme doleva a po vrstevnici pokračujeme na křižovatku se žlutou turistickou značkou. Odbočíme vlevo a po 1,5 km se okolo restaurace „Na Perličku“ vydáme po žluté značce jižním směrem. Zhruba po 1 km chůze ze svahu narazíme na místní komunikaci a po 300 metrech za křižovatkou pokračujeme po žluté do mírného svahu směrem na Tomášovy vrchy. Zde po modré značce odbočíme doprava, přejdeme nízký hřeben a sejdeme do Sklenařic (1 km). Okolo restaurace „Mexiko“ pokračujeme po modré značce přes Šachty do Vysokého nad Jizerou. Cestou ještě mineme sochu sv. Josefa z roku 1769. Ze sedla mezi Tomášovými a Petruškovými vrchy se nám otvírá krásný pohled na hřebeny Krkonoš v severovýchodním směru. Po 3 km dojdeme okolo Kramářovy vily (dnes hotel Větrov) do Vysokého nad Jizerou. Zde si nenechme ujít Vlastivědné muzeum s pohyblivým (mechanickým) betlémem Jana Metelky. Na náměstí odbočíme doleva na místní silnici a po 100 metrech odbočíme doprava na červenou turistickou trasu do údolí. V obci Tříč si povšimneme velikého množství chalup se zachovalou lidovou architekturou. Přejdeme místní komunikaci a po 2 km vystoupáme na vrch Kamenec - 688 metrů nad mořem. Zde se nám za příznivého počasí otevře krásný pohled na hřeben Západních Krkonoš s Lysou horou a Kotlem a malebné údolí řeky Jizery s Jabloncem nad Jizerou. Podél Iyžařského vleku sejdeme zpět do Jablonce nad Jizerou (1,5 km).
Výlet k „Mikšom“
Délka trasy je 17 km. Turistický a cykloturistický výlet. Na trase najdete najdete historická místa, místa s vyhlídkou a dalekým rozhledem. Svoje aktivity si můžete zpestřit vyjížďkou na koních, návštěvou koupaliště, nebo restaurace. Trasa vede přes: Jablonec nad Jizerou - Prašivec - Končiny - vrch Stráž - Františkov - Rezek - Hejlov - U Mikšů - údolí Vejpalického potoka - Trejborec - Dolní Dušnice - V Pekle - Stromkovice - Janouchovo město - Bratrouchov - Buřany - Jablonec nad Jizerou.
Z náměstí se vydáme přes železniční přejezd a odbočíme doprava po červené turistické značce. Mineme objekt mateřské školy a za ním, stále po červené značce, stoupáme příkrou cestou zvanou „Prašivec“ vzhůru. Po 2 km dorazíme do osady Končiny. Nalevo se objeví několik chalup a na křižovatce s místní komunikací si povšimneme dřevěné chalupy se zvoničkou. Pokračujeme dále po místní komunikaci. Zde již je cesta pohodlná a rovná. Mineme křížek mezi dvěma vzrostlými lípami a povšimneme si nedalekého prostorného a komfortního horského hotelu Stráž. Po dalších 150 metrech chůze smrkovým lesem odbočíme (stále červená značka) doleva k vrcholu Stráž. Vyhlídka na Stráži je skalní výchoz v nadmořské výšce 778 m n.m. Za příznivého počasí poskytuje nezapomenutelné výhledy na Jizerské hory, Paseky, Rokytnici nad Jizerou, Lysou horu, Kotel a Zlaté návrší. Výstup na vyhlídku a zpět je dlouhý necelé 2 km a z počátku je poměrně příkrý. Po sestupu zpět pokračujeme z mírného svahu dál po červené značce severovýchodním směrem. Cesta vede při okraji lesa společně se žlutou značkou a asi po 1,5 km se kříží s místní komunikací. Zde odbočíme vpravo přes Sachrův hřeben a dále sledujeme žluté turistické značení. V údolí spatříme obec Františkov. Po 1,5 km chůze lesem a jeho okrajem překřížíme další místní komunikaci a pokračujeme po žluté značce jihovýchodním směrem do svahu. Po 1 km spočineme na rozcestí ve „Vratech“. Zdatnější turisté, kteří na tomto místě odbočí po zelené značce vlevo a vydají se na asi 2,5 km dlouhý pochod po horské silnici, si mohou výlet zpestřit návštěvou nejvýše položeného místa v obci - osady Rezek 860 m n.m. i případným občerstvením v místní restauraci „U Janouchů“. Z rozcestí ve „Vratech“ pokračujeme dál po zelené značce mírným svahem dolů a po krátké 1,5 km dlouhé cestě přijdeme na Hejlov - osada 835 metrů nad mořem. Zde se nám za příznivého počasí nabízí krásný výhled do podhůří (údolí Františkovského potoka, Bratrouchov, Vysoké nad Jizerou), do vzdálenějšího Podkrkonoší (Tábor, Kumburk, Bradlec, Trosky, Kozákov), na Ještěd a Jizerské hory. Po mírném svahu sejdeme k hostinci „U Mikšů“, vzdálenému již jen asi 0,5 km. Jeho největší atrakcí je stále funkční stařičký skříňový orchestrion. Odtud se nám již z části otevírá pohled do údolí Vejpalického potoka (levý přítok Jizery pod osadou Hradsko), snad nejhezčího a nejromantičtějšího místa v obci. Neměli bychom si nechat ujít jeho návštěvu a proto se vydáme od Mikšů po vrstevnici lesem přes místo zvané Trejborec nejprve do Horní Dušnice, rozkládající se na stráních, rozdělených nevelkým Dušnickým potokem. I zde se lze občerstvit v moderním horském penzionu U Kindlů na Krosnově . Dále pokračujeme údolím až k místu zvanému „V pekle“. Je to místo soutoku Dušnického a většího Vejpalického potoka. Ve svahu protějšího kopce, zvaného „Kobyla“ (897 m n.m.) se nachází hojně navštěvovaná kaplička s pramenem údajně léčivé vody. U kapličky je „Křížová cesta“ a několikrát ročně se zde konají bohoslužby. Vlevo se objeví další horská osada Stromkovice a zdejší penzion Vejpalka leckterého turistu zláká k příjemnému posezení. V cestě pokračujeme po silnici na pravém břehu potoka a asi po 300 m odbočíme vpravo. Projdeme malou usedlostí, zvanou Janouchovo město a prudším stoupáním se dostaneme do osady Bratrouchov. Mineme penziony Bratrouchov a Setuza na křižovatce horských silniček a postupujeme přímo do svahu, kde náš pohled již z dálky upoutá objekt hotelu Omega a vedlejšího hotelu U nás. Odtud pokračujeme stále po zelené značce mírně vpravo do údolní osady Buřany. Nejcennější místní kulturní památkou je dřevěná budova Janatova mlýna. V Buřanech najdete i jezdeckou stanici Kašparka, kde se můžete projet na koních . Sestoupíme asi 1 km níže po silnici ve směru toku Františkovského potoka. Zde odbočíme doprava (zelené značení) a po vrstevnici dojdeme cestou Pod strání zpět do Jablonce nad Jizerou (asi 2 km).
Výlet přes Vysoké nad Jizerou k hradu Nístějka a do Vojtěšic
Délka trasy je 19,5 km. Turistický a cykloturistický výlet. Na trase najdete najdete historická místa, muzea, místa s vyhlídkou a dalekým rozhledem. Svoje aktivity si můžete zpestřit vyjížďkou na koních, návštěvou koupaliště, nebo restaurace. Trasa vede přes: Jablonec nad Jizerou - Tříč - Vysoké nad Jizerou - Marinkův kříž - Dykova skála - Pohaniště - Nístějka - Hradsko - Vojtěšice - Buřany - Jablonec nad Jizerou.
Z náměstí se vydáme po silnici okolo nákupního střediska po mostě přes řeku Jizeru a u hostince „U Zemánků“ odbočíme vlevo. Vedlejší silnicí přes Tříč pomalu stoupáme. Po 2,5 km chůze údolím odbočuje ze silnice vlevo červená turistická trasa. Tudy se mírným svahem dostaneme do Vysokého nad Jizerou. Na náměstí odbočíme doleva a po 250 m přijdeme k Vlastivědnému muzeu s pohyblivým betlémem. Po levici mineme barokní kostel svaté Kateřiny (z r.1725) a budovu věhlasného vysockého divadla Krakonoš. Modrou trasou okolo hřbitova přijdeme po necelém 1 km k odbočce žluté turistické cesty vlevo. Mineme „Marynkův kříž“ a po 2 km se před námi objeví překrásné výhledy na celý masiv západních Krkonoš a do údolí Jizery. Už nyní si můžeme všimnout výrazně červené střechy kaple sv. Jana Nepomuckého ve Vojtěšicích. Přijdeme k „Dykově skále“, odtud pokračujeme stále po žluté značce přes „Nivy“, „Pohaniště“ a „Buky“ lesem východním směrem až dorazíme ke zřícenině hradu Nístějka (1,5 km). Po prohlídce Nístějky sejdeme do údolí Farského potoka a vydáme se vlevo po místní silničce. Přejdeme most přes řeku Jizeru a odbočíme vlevo na silnici I.tř.č.14. Vlevo mineme osadu Hradsko, s budovou bývalé tkalcovny a údolím proti proudu řeky dojdeme po 2 km k silničce odbočující údolím Vraního potoka do Bratrouchova. Touto silničkou, která pro svou klikatost nese název „Žížala“, půjdeme necelý 1 km, pak odbočíme vlevo a po asfaltové komunikaci, kopírující vrstevnici, se dostaneme do osady Vojtěšice. Zde si zvláště povšimneme malebné kaple sv. Jana Nepomuckého, pěkného rozhledu do údolí Jizery a na Vysoké nad Jizerou. Od kaple pokračujeme polní cestou 1,5 km severovýchodním směrem. Na křižovatce se zelenou turistickou značkou se dáme vlevo. Po této značce dojdeme po 4,5 km přes Buřany zpět do Jablonce nad Jizerou
DALŠÍ LETNÍ AKTIVITY
Vodní sporty v Jablonci nad Jizerou
Voda sjízdná na raftech se valí korytem řeky Jizery nejčastěji na jaře (březen - duben), když začíná tát sníh.
Atraktivní je zejména horní úsek řeky (ústí Jizerky - Harrachov Mýto). Obtížnost se zde v tomto období pohybuje v rozmezí od WW III do WW V. Nejhořejší úsek je velmi exponovaný, náročný s VV až nesjízdný a protéká hraničním pásmem. Horní úsek má řadu většinou nesjízdných jezů a protéká KRNAPem s vyznačenými přístupovými místy k řece.
Tábořiště: Autokemp „Zátiší“ Jablonec nad Jizerou 133.8, Víchová 121.8, za přítokem Kamenice 100.8, Rakousy 83.4, Příšovice 72.6, Bebř 41.8.
Některé specializované cestovní společnosti pořádají na těchto řekách sjezdy pro veřejnost. Konají se zde také vodácké závody.
Koupaliště v Jablonci nad Jizerou
Ve sportovním areálu Pilišťata naleznete od roku 1937 fungující městskou plovárnu, která byla na začátku sedmdesátých let minulého století přestavěna na koupaliště a vybavena nezbytným zázemím, jako je bufet, sprchy a převlékárny.
- Otevřeno: denně 08:00 - 19:00 hodin
- celodenní vstupné 20,- Kč, děti 10,- Kč
- plavecký bazén o rozměrech 50 x 25 m, maximální hloubka 2 m
- dětské koupaliště se skluzavkou
- travnatá pláž, WC, sprchy, převlékárny
- stánek s občerstvením
- plavčík ani zdravotník není trvale přítomen
- parkovací plocha ve vzdálenosti cca 150 m
Pokud vám koupaliště nevyhovují, můžete zkusit přímo městem protékající řeku Jizeru. Nejbližší další koupaliště je koupaliště Mlejnka, naleznete je v lesním zátiší nedaleko osady Hradsko (5 km). Krytý plavecký bazén se saunou najdete v Jilemnici (15 km) nebo můžete navštívit Aquacentrum Babylon v Liberci (46 km).
Jezdecké stezky Libereckého kraje – STANICE
BUŘANY - KAŠPARKA
Vyjížďky s doprovodem pro 1 až 2 jezdce na našich koních od 1 hodiny po několik dní na trasách Jizerské hory - Krkonoše - Český ráj. Nebo jen po okolí stanice. Doprovod jezdcům na vlastních koních na stejných trasách. Skupiny do 4 jezdců. Vyjížďky po okolí na našich koních možnost i v zimě. Vodění dětí na koni
Stanice '' Buřany- Kašparka ''
Buřany
Jablonec nad Jizerou 51243
+420481591435
+420739031906
+420605900599
Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.
TIPY NA VÝLETY PO OKOLÍ
Dolomitové jeskyně
V nadmořské výšce 578 m n. m. se rozprostírají jedny z mála přístupných a největších dolomitových jeskyní v Čechách. Bozkovské krasové dolomitové jeskyně u Semil jsou pozoruhodné především díky největšímu podzemnímu jezeru v Čechách a originální výzdobě stěn a stropů. Chodby a dutiny tvoří podzemní labyrint, uložený poměrně mělce pod zemským povrchem. Charakteristickou, a ve zpřístupněných jeskyních ojedinělou výzdobou, jsou bohaté křemenné římsy a lišty, vystupující ze stěn a stropů. Některé dutiny jsou vyplněny i krápníkovou výzdobou, kterou tvoří vedle klasických útvarů i zajímavé excentrické krápníčky. Atraktivním zpestřením návštěvního okruhu jsou podzemní jezírka s průzračnou modrozelenou vodou. V Listopadové jeskyni se nachází přírodním unikát „Jezerní dóm“ - největší podzemní jezero v ČR. Při prohlídce průvodci zhasnou a vy můžete vychutnat jeho tichou krásu. Překrásnou výzdobou vyniká jeskyně „Překvapení“. Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi na severu Čech. Dva původně oddělené jeskynní systémy měří 1 040 metrů, zpřístupněno je 350 metrů. Prohlídka trvá 45 minut. Jeskyně byly objeveny r. 1947 při těžbě dolomitu. V 50. letech zde byly zahájeny průzkumné práce, v roce 1969 zpřístupněny. Před tím však musely být sníženy hladiny podzemních jezer o více než 5 metrů. Další se nalézají u Poniklé a ještě na několika místech Krkonoš, ale přístupné jsou pouze speleologům.
Otevřeno od úterý do neděle, duben - červen a září a říjen: od 8 do 16 hodin,červenec a srpen: od 7 do 19 hodin.
Krkonošské muzeum Paseky nad Jizerou
Krkonošské muzeum Paseky nad Jizerou Památník zapadlých vlastenců Expozice seznamuje s bohatými kulturními, společenskými tradicemi obce, historií průmyslové výroby, životem a dílem písmáka, houslaře a muzikanta Věnceslava Metelky. Stálá expozice „Dějiny krkonošské houslařské školy“. Lidová rukodělná výroba s ukázkou tkaní na stavu. Tématicky zaměřené výstavy. V roce 1958 byl v přízemních místnostech farní budovy vybudován za obětavé pomoci několika paseckých občanů Památník zapadlých vlastenců. Je věnovaný památce písmáka a houslaře Věnceslava Metelky, podává obraz životních osudů horalů 19. století a připomíná spisovatele K.V.Raise, který život v Pasekách zobrazil v románu Zapadlí vlastenci. V roce 1975 byl památník zrekonstruován podle literárního scénáře badatele a vydavatele Metelkova díla PhDr. Jaromíra Jecha. V roce 1978 byl rozšířen o další dvě místnosti v patře budovy. V jedné, která slouží také jako malá výstavní síň, jsou umístněny dva funkční pasecké tkalcovské stavy, ve druhé místnosti je expozice Krkonošské houslařské školy. Bohatá sbírka hudebních nástrojů podává ucelený obraz houslařské školy od zakladatele Věnceslava Metelky až po současnost. V současné době je Památník zapadlých vlastenců jako Krkonošské muzeum pod Správou Krkonošského národního parku ve Vrchlabí.
Muzeum s ponorkou
V Muzeu techniky v Hájích nad Jizerou v místní části Loukov, nedaleko Jilemnice, se nachází svým způsobem ojedinělé soukromé muzeum. Naleznete ho, když přejedete řeku po zajímavém ocelovém mostě. Můžete si prohlédnout unikátní sbírku více než 2500 exponátů - historické automobily, motocykly a jejich příslušenství, kolekci někdejších radiopřijímačů, obsáhlou sbírku fotoaparátů, rádií, plechovek od olejů, motocyklových motorů, stabilních motorů, smaltovaných cedulí a zapalovacích svíček. Nejunikátnějším exponátem je ponorka s českým patentem. Své místo tu má i rozsáhlý archiv technické dokumentace. Muzeum bylo založeno v roce 1989. Pan Pavel Bujárek z bývalé zdemolované traktorové stanice bez elektřiny a vody vytvořil místo bez světa počítačů a shonu civilizace. Není veliké rozlohou, počtem exponátů, ale myšlenkou tvůrce. Zvláštností muzea je umístění převážné části expozice v patře, kam se historické vozy dostávají výtahem. V předválečné budově muzea nasajete atmosféru zašlých časů, a to nejen z vlastní expozice, ale i z prostředí a stylu, který mu jeho majitel Pavel Bujárek vtiskl. Vedle zajímavých exponátů si můžete posedět s občerstvením při poslechu stylové hudby třicátých let. Strávíte tu příjemné rodinné odpoledne v tichém a nerušeném prostředí.
Otevřeno denně od května do října v 10-17 hodin. Jindy po telefonické domluvě. Kontakt: +420 481 685 238.