*

X

Výlet přes Vysoké nad Jizerou a Sklenařice na Tomášovy vrchy

Délka trasy je 12,5 km. Turistický a cykloturistický výlet. Na trase najdete najdete historická místa, místa s vyhlídkou a dalekým rozhledem. Svoje aktivity si můžete zpestřit návštěvou muzea, koupaliště, nebo restaurace. Trasa vede přes: Jablonec nad Jizerou - Tříčsko - vrch Kamenec - Vysoké nad Jizerou - Šachty - Sklenařice - Tomášovy vrchy - Práškovy skály - Jablonec nad Jizerou.

Z náměstí se vydáme okolo nákupního střediska po červené značce přes řeku Jizeru. U hostince „U Zemánků“ odbočíme na vedlejší silnici vlevo a po 250 m zahneme doprava. Po červené turistické značce stoupáme polní cestou na vrch Kamenec (1,5 km). Leží ve výšce 688 metrů nad mořem. Z Kamence je velmi pěkný rozhled do všech světových stran (jen si to ověřte na snímku z on-line kamery). Na severovýchodě vidíme v popředí Paseky nad Jizerou a na obzoru rozhlednu Štěpánka (959 m n.m.). Na severu vystupuje nad Harrachovem Čertova hora (1021 m n.m.) a dále směrem východním se nám otvírá panorama západních Krkonoš s Lysou horou (1344 m n.m.), Kotlem (1435 m n.m.), Zlatým návrším (1411 m n.m.), Vlčím hřebenem (1140 m n.m.) a Černou skálou (1039 m n.m.). Při pohledu na opačnou stranu uvidíme na západě za dobrého počasí vlevo známou siluetu hradu Trosky a vpravo Ještěd (1012 m n.m.) s TV vysílačem na vrcholu. Dále pokračujeme po červené značce do Vysokého nad Jizerou. Přejdeme silnici a po 1 km vyjdeme kopečkem na Vysocké náměstí. Vysoké nad Jizerou je rodiště rodu Kramářů - českého politika dr.Karla Kramáře (1860 -1937), který zde pro svou ženu, ruskou šlechtičnu, nechal postavit „Kramářovu vilu“ (dnes hotel Větrov) a historika umění Vincence Kramáře (1877 - 1960). Z náměstí odbočíme doprava a stále po červené značce dojdeme do Šachet (1,5 km) na křižovatku s modrou turistickou značkou. Odbočíme vpravo a po 1,5 km klesání se dostaneme po modré značce do Sklenařic. Ve Sklenařicích byly objeveny základy sklářské hutě z 15.století, jedné z vůbec nejstarších u nás. Jsou i rodištěm ruského houslaře Jevgenije Jindřicha Vitáčka (1880 - 1946). Nepřehlédneme hostinec „Mexiko“ a pokračujeme po modré přes nízký hřeben na Tomášovy vrchy (1 km). Zde odbočíme vpravo na žlutou turistickou značku, po 1,5 km mineme Práškovy skály. Odtud se tříkilometrovým sestupem vrátíme zpět do Jablonce nad Jizerou.

On-line rezervační systém

Pokoj 1
×

TOP
Apartmán Stará Škola v Vysokém nad Jizerou hodnocení