Krkonošské muzeum Paseky nad Jizerou

Krkonošské muzeum Paseky nad Jizerou Památník zapadlých vlastenců Expozice seznamuje s bohatými kulturními, společenskými tradicemi obce, historií průmyslové výroby, životem a dílem písmáka, houslaře a muzikanta Věnceslava Metelky. Stálá expozice „Dějiny krkonošské houslařské školy“. Lidová rukodělná výroba s ukázkou tkaní na stavu. Tématicky zaměřené výstavy.

V roce 1958 byl v přízemních místnostech farní budovy vybudován za obětavé pomoci několika paseckých občanů Památník zapadlých vlastenců. Je věnovaný památce písmáka a houslaře Věnceslava Metelky, podává obraz životních osudů horalů 19. století a připomíná spisovatele K.V.Raise, který život v Pasekách zobrazil v románu Zapadlí vlastenci. V roce 1975 byl památník zrekonstruován podle literárního scénáře badatele a vydavatele Metelkova díla PhDr. Jaromíra Jecha. V roce 1978 byl rozšířen o další dvě místnosti v patře budovy. V jedné, která slouží také jako malá výstavní síň, jsou umístněny dva funkční pasecké tkalcovské stavy, ve druhé místnosti je expozice Krkonošské houslařské školy. Bohatá sbírka hudebních nástrojů podává ucelený obraz houslařské školy od zakladatele Věnceslava Metelky až po současnost. V současné době je Památník zapadlých vlastenců jako Krkonošské muzeum pod Správou Krkonošského národního parku ve Vrchlabí.